BUDOWA PRZYSTANI JACHTOWEJ W SOPOCIE

Tytuł projektu: Budowa przystani jachtowej w Sopocie
Koszt projektu: 71,1 mln PLN
Dofinansowanie: 26 mln PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013
Okres realizacji:  2010 – 2011

ma6
ma1

Opis projektu:

W ramach projektu powstała przystań jachtowa ograniczona bokami głowicy mola, ostrogą mola oraz nowymi falochronami wschodnim i południowym. Wewnątrz portu w trzech basenach wydzielonych pomostami pływającymi powstały 103 miejsca dla jachtów (40 miejsc dla łodzi o długości od 10 do 14 m oraz 63 miejsca dla łodzi o długości do 10m). W budynku znajdą się: bosmanat, kasy biletowe dla jednostek korzystających z przystani, obiekty zaplecza i sanitariaty oraz bar z możliwością jednoczesnej obsługi 110 osób.

UE flaga
ma2

Sopocka marina ma charakter sezonowy i bliski naturze – bez stacji paliw, warsztatów czy dźwigu.
Z mariny korzystają nie tylko żeglarze, ale także służby ratownicze WOPR, oraz – w przypadku złych warunków atmosferycznych także sopoccy rybacy.

ma4

Nowa marina to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat. Podkreślić należy, iż nie jest to wyłącznie miejsce postojowe dla jachtów ( w 2012 r. ok. 1500 jachtów). To także dodatkowa atrakcja turystyczna i otwarcie Sopotu na gości – żeglarzy z kraju i z Europy. Marina przyczyniła się do powstania w Sopocie kolejnych miejsc pracy (21 bezpośrednich miejsc pracy) i stworzy możliwość organizacji imprez żeglarskich na najwyższym poziomie ( w 2012 r. zorganizowano w przystani 12 takich imprez).

ma7
Program regionalny
ma8

Stanowi także doskonałą bazą do prowadzenia szkolenia żeglarskiego dla sopockiej młodzieży (tylko w 2012 r. przeszkolono ponad 110 osób).
Dla mieszkańców Sopotu i odwiedzających miasto turystów niezwykle ważnym jest, iż wybudowane falochrony stanowią skuteczne zabezpieczenie zabytkowego sopockiego mola przed szkodliwym działaniem fal i wiatrów.

ma5
Pomorskie w Unii