REMONT I PRZEBUDOWA OPERY LEŚNEJ W SOPOCIE

Tytuł projektu:  Remont i przebudowa Opery Leśnej w Sopocie

Koszt projektu: 78 7 mln PLN

Dofinansowanie: 25 mln PLN

Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
www.pois.gov.pl

Okres realizacji:  2010 – 2012

op2
loga opera 3

Opis projektu:

Atmosfera miejsca pozostała choć wygląda już zupełnie inaczej, bardziej nowocześnie, europejsko. Zrewitalizowana sopocka Opera Leśna już otwarta dla publiczności. Konstrukcja nowej Opery Leśnej jest bardzo nowatorska, a jednocześnie scena zachowała swój niepowtarzalny klimat. Całkowicie nową widownię przykrywa dach o powierzchni 3600 m kw., a jego wysokość od poziomu posadzki widowni w najwyższym punkcie wynosi 32 m. Waga samej membrany to ok. 4 ton. To rozwiązanie innowacyjne, dlatego zdecydowaliśmy się na stały monitoring powłoki dachowej pod auspicjami Politechniki Gdańskiej. Ciekawym rozwiązaniem jest także to, że pierwsze rzędy można złożyć i dzięki temu powstaje sektor stojący, dla osób, które chcą tańczyć podczas koncertów.

op3

Zrealizowano m.in.:

- nowe zadaszenie widowni i sceny

- przebudowę widowni, która składa się z widowni stałej i rozbieralnej - 3 974 miejsc, w tym 113 miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz balkonu – 1 031 miejsc; łączna liczba miejsc siedzących – 5005 (w wypadku imprez masowych istnieje możliwość - po uprzednim zdemontowaniu części rozbieralnej - zwiększenia ilości miejsc do ok. 6 000);

- przebudowę sceny i zaplecza sceny, w tym garderób i pomieszczeń technicznych

- renowację oraz przebudowę istniejącego wewnętrznego układu drogowego oraz układu ciągów pieszych;

- przebudowę istniejących sieci oraz ułożenie nowych odcinków kanalizacji, sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, sieci wody ciepłej, cyrkulacji i centralnego ogrzewania oraz sieci energetycznej i telekomunikacyjnej;

op4

Realizacja projektu umożliwiła wydłużenie okresu organizowania wydarzeń kulturalnych na dużej scenie Opery o około 2 miesiące.

Efekt ten w połączeniu ze skróceniem czasu niezbędnego do przygotowania scenografii, pozwoli na wzrost liczby wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie Opery Leśnej.

Dzięki realizacji projektu, tylko w okresie lipiec – grudzień 2012 r. Operę Leśną odwiedziło ponad 71 tys. osób. Do najważniejszych wydarzeń organizowanych na deskach zrewitalizowanej Opery Leśnej w tym okresie zaliczyć możemy, m.in.: spektakl „ART OPERA” z udziałem m.in. Alicji Węgorzewskiej i Gaby Kulki na inaugurację nowej Opery, dwa wydarzenia cykliczne na głównej scenie: SOPOT TOP OF THE TOP FESTIVAL transmitowany przez TV Polsat (impreza dwudniowa) oraz Koncert inaugurujący Festiwal Sopot Classic 2012 połączony z jubileuszem 30-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, z udziałem Justyny Steczkowskiej (śpiew) i Petera Jabłońskiego (fortepian).

op5

W sezonie 2013 odbyły się w Operze Leśnej m.in. następujące wydarzenia artystyczne:

1.    Festiwal TOP TRENDY,
2.    „ Być może gdzie indziej…” ANNA GERMAN – WSPOMNIENIE
3.    Festiwal SOPOT CLASSIC
4.    Sopot Top of the Top Festival
5.    Koncert w ramach Sopot Jazz 2013

EFRR

Ciekawostki na temat modernizacji Opery Leśnej w Sopocie:

- Liczba miejsc na widowni wynosi 5047, ale możliwe jest zwiększenie ilości miejsc dla widzów po złożeniu 4 pierwszych sektorów do 5579.

- Całkowicie nowa widownie przykrywa dach o powierzchni 3600 m kw., a jego wysokość od poziomu posadzki widowni w najwyższym punkcie wynosi 32 m. Waga samej membrany to ok. 4 ton.

- Przekrój każdej z dwóch głównych rur stalowych z konstrukcji podtrzymującej dach wynosi 1,3 m, a grubość ścianki 7cm.

- Waga całej konstrukcji stalowej dachu wynosi ok. 950 ton, zaś waga konstrukcji wsporczej użytej do montażu konstrukcji głównej wynosiła 800 ton.