WITAMY NA STRONIE MIEJSKIEJ

MONTE1

AKTUALNOŚCI

W Sopocie po raz pierwszy zaprezentowano medale IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce

15.01.2014

W środę 15 stycznia 2014r, na 50 dni przed rozpoczęciem mistrzostw w Sopocie zaprezentowano medale, które otrzymają najlepsi sportowcy IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, SOPOT 2014. Rywalizacja światowej czołówki lekkoatletów toczyć się będzie w dniach 7 - 9 marca 2014 w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE.

W środę 15 stycznia 2014r, na 50 dni przed rozpoczęciem mistrzostw w Sopocie zaprezentowano medale, które otrzymają najlepsi sportowcy IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, SOPOT 2014. Rywalizacja światowej czołówki lekkoatletów toczyć się będzie w dniach 7 - 9 marca 2014 w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE.

Łącznie powstało 150 krążków, a produkcja jednego krążka zajmuje prawie dobę! Każdy medal o przekątnej 110 mm i grubości 6 mm został wykonany techniką tłoczenia i waży 200 gram. Medale zaprojektowane zostały przez doświadczoną medalierkę Dobrochnę Surajewską Realizacja całego projektu trwała ponad 12 tygodni. W tym czasie spośród wielu pomysłów został wybrany i zatwierdzony najbardziej oryginalny.
„Medal jest przestrzennym rozwinięciem znaku Viktoria. Awers medalu zawiera nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznej IAAF oraz organizatora zawodów, miasta Sopotu. Na rewersie umieszczono panoramę Sopotu, wzdłuż której biegnie sportowa bieżnia oraz imię i nazwisko zawodnika wraz z angielską nazwą dyscypliny, w której zwyciężył. Pomysł był taki, by Sopot był blisko serc zwycięzców” – opowiadała podczas spotkania z dziennikarzami Dobrochna Surajewska.

Gościem specjalnym tego wyjątkowego wydarzenia był złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy w skoku o tyczce, wielokrotny rekordzista Świata i medalista najważniejszych imprez na Świecie – Władysław Kozakiewicz, który jest Ambasadorem Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Mistrz Olimpijski swoją wspaniałą karierę sportową, którą dokładnie opisał w autobiografii – „Nie mówcie mi jak mam żyć”.
„Bardzo się cieszę, że te Mistrzostwa odbędą się w Polsce. A jeszcze bardziej – że w Sopocie, ponieważ to tutaj właśnie odbyłam pierwszy start w swoim życiu.” – wspominał w trakcie konferencji Władysław Kozakiewicz -- „Pierwszy skok, niezapomniany, choć wtedy jeszcze niezbyt wysoki. Ale jeden z najważniejszych w życiu. Startowałem wtedy właśnie tu, w Sopocie”.

Prezes PKOI, Andrzej Kraśnicki, podkreślał, że organizacja Mistrzostw w Sopocie ma szczególny wymiar.
„Największym moim marzeniem jest, by medale, które tu widzimy zobaczyć na polskiej piersi. By były najbliższe były polskim sercom – dosłownie i w przenośni. Sopot tez jest sercem. Sercem regionu i Trójmiasta. Już w marcu będzie sercem sportowej Polski. To znakomicie, że właśnie tę część naszego kraju będziemy mogli pokazać światu podczas tak ważnego i prestiżowego wydarzenia”.

Prezentacji medali towarzyszy wystawa pod nazwą „Sport od starożytności do współczesności”, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział "Grodzisko" w Sopocie.
„Motywacją do zrobienia tej wystawy były właśnie Mistrzostwa” – mówiła Aleksandra Szymańska, kustosz wystawy – „Wystawa obejmuje plansze, banery i zabytki związane ze sportem w starożytności, m.in. kopię antycznej rzeźby „Dyskobola" oraz dzieła współczesne, w tym medale i banknoty reprezentujące różne dyscypliny sportowe. Sport towarzyszył ludzkości od wieków. Nikt nie poza Muzeum Archeologicznym nie opowie tej pasjonującej historii. Historii siły, talentu, zręczności i rywalizacji”.

„Otwarcie tej wystawy było najlepszym momentem by pierwszy raz, oficjalnie zaprezentować medale, ponieważ wystawa znalazła się w Muzeum Archeologicznym z pasji. Halowe Mistrzostwa Świata znalazły się w Sopocie z tego samego powodu. Tą pasją jest sport” – mówił podczas rozmów z dziennikarzami Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Przypomnijmy IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce to druga, po Igrzyskach Olimpijskich, rangą impreza lekkoatletyczna na świecie.
Mistrzostwa Świata zagoszczą w Polsce po raz pierwszy w 100-letniej historii IAAF:
• 160 krajów startujących podczas Mistrzostw.
• 1500 zawodników, trenerów i VIP.
• po 13 konkurencji lekkoatletycznych kobiet oraz mężczyzn.
• 140 milionów widzów podczas wszystkich transmisji TV z Mistrzostw.
• transmisja TV na żywo do 87 krajów, skróty zawodów w 180 krajach.
• ponad 1 800 godzin transmisji telewizyjnych.
• 8 tys. kibiców i gości każdego dnia Mistrzostw w nowoczesnej hali ERGO ARENA

SOPOT – sport i rekreacja
Lekkoatletyka, żeglarstwo, hippika, koszykówka, siatkówka, tenis, rugby, brydż, curling, narciarstwo…. długa jest lista dyscyplin sportowych, które można uprawiać w Sopocie. Kluby i bogata infrastruktura sportowo – rekreacyjna sprawiają, że z jednej strony sopoccy zawodnicy odnoszą sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata czy Europy, a z drugiej strony, dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy mają możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania swoich sportowych pasji.
Stadion Leśny, miejsce treningu medalistki olimpijskiej Anny Rogowskiej, hala Ergo Arena, bogaty kompleks kortów tenisowych, zabytkowy i rewitalizowany obecnie hipodrom czy marina przy molo i rozbudowane zaplecze sopockich klubów żeglarskich czynią z Sopotu idealne miejsce do organizacji wydarzeń sportowych najwyższej rangi.
Ale Sopot to nie tylko sport i rekreacja. To także ciekawa oferta wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, piękne plaże, dużo zieleni , niebanalna architektura i niepowtarzalny charakter nadmorskiego kurortu w centrum trójmiejskiej aglomeracji.

Oficjalni Partnerzy IAAF
• Adidas
• Canon
• SEIKO
• SINOPEC
• TDK
• VTB
Oficjalny Nadawca IAAF
• TBS
Oficjalny Dostawca IAAF
• MONDO
Partner Narodowy
• ENERGA
• LOTTO
Dostawca Narodowy
• Ergo Hestia
• AMS
• eBilet.pl
• Mercedes-Benz
• Gdańsk Lech Walesa Airport
• Przegląd Sportowy
Instytucje Publiczne
• Sopot
• Ministerstwo Sportu I Turystyki
• Samorząd Województwa Pomorskiego
• Gdańsk
Patroni Medialni
• Polskie Radio
• Sport.pl

ROZWIŃ

Wystawa „Sport od Starożytności do Współczesności”

14.01.2014

Wystawę „Sport od Starożytności do Współczesności” zorganizowaną przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, będzie można zwiedzać w Oddziale „GRODZISKO” w Sopocie przy ul. Haffnera 63, od 15 stycznia 2014 r.


Wystawę „Sport od Starożytności do Współczesności” zorganizowaną przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, będzie można zwiedzać w Oddziale „GRODZISKO” w Sopocie przy ul. Haffnera 63, od 15 stycznia 2014 r. Ekspozycja nawiązywać będzie do wielkiego wydarzenia sportowego, jakim będą IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014 w ERGO-ARENIE w dniach 7-9 marca 2014.

To wyjątkowa okazja, aby sport jako wielki sprawdzian siły, szlachetnej rywalizacji między ludźmi, zręczności i talentu, mógł w skromnym wymiarze zagościć w naszym muzeum.

Odkrycia archeologiczne i zachowane zabytki poświadczają, że sprawność fizyczna i wiele czynności o charakterze sportowym znane były już w Starożytnym Egipcie. Do takich należą np. zachowane płaskorzeźby, rysunki i reliefy, przedstawiające uprawiane wówczas ćwiczenia atletyczne, zapasy, walki na kije, boks, grę w piłkę, strzelanie z łuku i rzut oszczepem, a także wyścigi rydwanów. Ale są i takie, które przedstawiają niektóre zmagania sportowe, odbywające się w formie igrzysk olimpijskich z udziałem zawodników z różnych stron świata.

Podobnie w Starożytnej Grecji, życie sportowe jej mieszkańców dobrze obrazują zachowane do dzisiaj zabytki. Są to m.in. liczne posagi i rzeźby wykonane z kamienia i brązu, medale, monety oraz malowane dekoracje na naczyniach ceramiki czarno- i czerwonofigurowej, takich jak amfory i różnorodne wazy, przedstawiające sportowców, reprezentujących różne dziedziny sportu. Najczęściej w Grecji rozgrywano biegi, konkurencje lekkoatletyczne, wśród nich zwłaszcza skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem, a także zapasy i boks oraz wyścigi konne na rydwanach. Grecy szczególną uwagę zwracali na tężyznę fizyczną co potwierdzają zachowane posągi i rzeźby smukłych, wysportowanych, muskularnych mężczyzn. Wynikało to z uwielbienia siły i piękna męskiego ciała. Dlatego najczęściej przedstawiano ich prawie nago i namoszczonych oliwą. Takich właśnie sportowców w formie niedużych figurek oraz naturalnej wielkości kopię antycznej rzeźby „Dyskobola” dłuta Myrona można zobaczyć na naszej wystawie.

Sport dla Greków miał głównie znaczenie religijne, tak więc najczęściej zawody sportowe odbywały się z okazji świąt religijnych, a pierwsze igrzyska miały miejsce ok. 776 r. p.n.e. w Olimpii na półwyspie peloponeskim. Nagrodą dla każdego zwycięzcy początkowo był symboliczny wieniec z gałązek oliwnych. Jednak zdarzało się czasem, że splendor zwycięstwa spływał także na miasto, z którego pochodził zawodnik i wówczas nie tylko wręczane były amfory z najlepszą oliwą, ale także stawiano pomniki, a poeci układali o nim poematy.

Podobne igrzyska olimpijskie odbywały się w Starożytnym Rzymie. W późniejszym jednak okresie imperium cesarstwa rzymskiego zostały one zastąpione brutalnymi walkami gladiatorów, które nic nie miały wspólnego ze szlachetną ideą rywalizacji sportowej.

Dużo mniej można powiedzieć o sporcie w Średniowieczu, kiedy po upadku Cesarstwa Rzymskiego od roku 476 do końca XV wieku nastąpił wyraźny upadek kultury fizycznej. Naturalna jednak potrzeba ruchu człowieka wyrażała się zarówno w grze w piłkę, biegach, pływaniu, jeździe konno, a także w uprawianych wówczas turniejach rycerskich.

W dobie Odrodzenia i Oświecenia następuje w Europie powrót do dawnej kultury antycznej w sporcie. Gimnastyka ciała przeżywa renesans. Z czasem dawne formy sportu o charakterze użytecznym zmieniają się w dyscypliny sportowe jak np. walka na miecze i szpady, która przekształca się w szermierkę. Rozwija się łyżwiarstwo, a pierwsze łyżwy średniowieczne kościane, eksponowane na naszej wystawie, od XVII i XVIII wieku, wykonuje się już ze stali. Rozpowszechnia się na dużą skalę pływanie, gra w piłkę, jaką można zobaczyć na naszej wystawie odkrytą przez archeologów w Gdańsku, polowanie i cały szereg innych konkurencji lekkoatletycznych pod nazwa rekreacji fizycznej.

Po II-ej wojnie światowej sport stał się problemem międzynarodowym zwłaszcza, że w 3 lata po jej zakończeniu, wznowione zostały Igrzyska Olimpijskie.

W dobie współczesnej zajęcia sportowe weszły na stałe do systemu nauczania i wychowania. Powstały Akademie i Wyższe Szkoły Wychowania Fizycznego, a także Kluby Sportowe zrzeszające wszystkich miłośników sportu. Wybudowane zostały boiska sportowe oraz liczne stadiony, areny, skocznie narciarskie i baseny pływackie, a wszystko zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Odbywają się wszelkiego rodzaju zawody sportowe, igrzyska olimpijskie letnie i zimowe. Zwycięzcy ich najczęściej nagradzani są pucharami i medalami, a także nagrodą pieniężną. Pamiątki współczesne takie jak puchary i inne przedmioty po sportowcach, można zobaczyć na naszej wystawie. Obok kopii antycznej rzeźby „Dyskobola”, najcenniejszą ekspozycję wystawy stanowi kilkaset medali z kolekcji dr med. Bogumiła Filipka członka O/G PTN. Utrwalone są na nich prawie wszystkie dziedziny sportu, sukcesy i niezwykłe wydarzenia sportowe o szczególnym znaczeniu, ważne postacie związane ze sportem, a także sylwetki najwybitniejszych sportowców.

Ze zbiorów numizmatycznych warto też zobaczyć kolekcję Mariusza Hapkowskiego, rzadko spotykanych banknotów, o tematyce sportowej.

Wyjątkową atrakcję wystawy stanowią medale autorstwa art. rzeźbiarki Dobrochny Surajewskiej, wybite z okazji IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014, które w ERGO-ARENIE w Sopocie w dniach 7-9 marca będą wręczane zwycięzcom mistrzostw.

Zabytki na wystawie pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Historii Miasta Gdańska i z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz ze zbiorów prywatnych. Plansze, banery i teksty o sporcie w starożytności wykonało Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”.

Aleksandra Szymańska-Bukowska
St. Kustosz AG

ROZWIŃ

Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej – informacja po konferencji

14.01.2014

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego, dziennikarze mieli okazję zobaczyć jak zmienił się teren planowanego przedsięwzięcia, jakie prace zostały już wykonane - w obrębie samego budynku - jak i terenu wokół niego.


Podczas dzisiejszego briefingu prasowego, dziennikarze mieli okazję zobaczyć jak zmienił się teren planowanego przedsięwzięcia, jakie prace zostały już wykonane - w obrębie samego budynku - jak i terenu wokół niego.

„Dom się buduje. Powstaje ośrodek dla bezrobotnych i bezdomnych. Budynek ten będzie bazą, którą osoby w potrzebie najpierw same wybudują, a następnie będą się w nim kształcić, zdobędą zawód, pewne umiejętności, które przyśpieszą ich powrót do grona osób pracujących, niekorzystających ze wsparcia MOPSu. Ich powrót do grona pracujących jest głównym celem programu. Przy okazji mamy szanse wreszcie uporządkować teren Parku Grodowego, ale nie chwilowo a docelowo. Podobny projekt realizowany jest na sopockich błoniach, które młodzież sama rewitalizuje”- podkreślał Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

W spotkaniu uczestniczyli partnerzy przedsięwzięcia, m.in. przedstawiciele Sopot Rotary International Club, Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Aqua Sopot, MOPS, sopoccy radni. 

1. Wprowadzenie

Kluczowe dla wielu samorządów- wspólnot lokalnych jest podejmowanie działań na rzecz ograniczania bezrobocia oraz zapobiegania zjawisku wykluczenia społecznego. Istotną rolę w tym zakresie przypisuje się ośrodkom pomocy społecznej oraz urzędom pracy. Jednak interwencyjne instrumenty, które mają one do dyspozycji w przeciwdziałaniu bezrobociu i wykluczeniu społecznemu czasami okazują się nieefektywne. Uzupełnieniem działań wymienionych instytucji stają się podmioty ekonomii społecznej, które osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym reintegrują społecznie i przede wszystkim zawodowo.

Biorąc powyższe czynniki pod uwagę powstała w Sopocie koncepcja rozwoju ekonomii społecznej i powołania „Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej”.

Intencją leżącą u podstaw koncepcji projektu powołania „Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej”(SIPS), jest podjęcie działań na rzecz osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, mieszkańców Sopotu.

Głównym celem SIPS ma być podjęcie działań na rzecz osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, mieszkańców Sopotu. Dzięki Inkubatorowi najsłabsi członkowie społeczności - m.in. bezdomni, długotrwale bezrobotni, niepełnosprawni - będą mogli samodzielnie funkcjonować we wspólnocie lokalnej. Podmiot będzie stanowił szansę dla tych osób na aktywizację społeczną i zawodową. W rezultacie podejmowanych działań w inkubatorze osoby te zdobędą nowe kwalifikacje zawodowe i będą mogły powrócić na rynek pracy.

Inkubator powstaje ma w budynku dawnego młyna papierniczego na terenie tzw. Parku Grodowego.


2. Partnerstwo lokalne

Samorząd zbudował partnerstwo lokalne do realizacji tego przedsięwzięcia. To m.in. Sopot International Rotary Club, który zaoferował pomoc finansową na wyposażenie placówki, a także sopockie stowarzyszenia - Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Przyjazny Sopot czy Sopociacy. We wrześniu 2012 roku Prezydent Miasta podpisał z organizacjami pozarządowymi - Caritas Archidecezji Gdańskiej, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Stowarzyszenie „Przyjazny Sopot”, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, Fundacja Zrównoważonego Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Zadba”-Pakt na rzecz przedsiębiorczości społecznej. Oficjalne podpisanie Paktu stało się widomym znakiem realizacji współpracy. Bardzo ważna w przedsięwzięciach tego typu jest współpraca i duża otwartość partnerów na współdziałanie i wzajemne wsparcie dla rozwoju. „Intencją niniejszego paktu jest podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i ekonomii społecznej w Sopocie. Zamiarem sygnatariuszy paktu jest podejmowanie działań w celu aktywizacji społecznej i zawodowej osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.“


2.1 Spółdzielnia socjalna „Kooperacja”

W 2013 roku Miasto zainicjowało kolejne działania. Dnia 21 czerwca 2013 roku Rada Miasta Sopotu podjęła uchwałę w sprawie powołania Spółdzielni Socjalnej „Kooperacja”Członkami założycielami Spółdzielni Socjalnej „Kooperacja”są:

1) Gmina Miasta Sopotu,

2) Caritas Archidiecezji Gdańskiej,

3) Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Celem powołania spółdzielni socjalnej „Kooperacja”jest umożliwienie osobom pozostającym bez pracy oraz osobom niepełnosprawnym aktywizacji zawodowej, a także prowadzenie reintegracji społecznej osób zatrudnionych w spółdzielni.

Przedmiotowy cel działalności może być realizowany poprzez zlecanie spółdzielni przez miasto Sopot realizacji niektórych swoich usług. Spółdzielnia będzie realizować także zlecenia innych podmiotów, w tym firm i osób fizycznych. Powołanie spółdzielni będzie skutkować włączaniem osób w niej zatrudnionych w życie społeczne i zawodowe, co w konsekwencji będzie wpływać na ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego.

Proponowane rozwiązanie powołania przedsiębiorstwa społecznego może być w znacznej mierze uzupełnieniem i wsparciem samorządu w walce z bezrobociem, wykluczeniem społecznym, kryzysem oraz przyczyniać się do rozwoju lokalnego.

Idea spółdzielczości socjalnej wpisuje się w program Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej oraz w założenia Sopockiego Paktu na Rzecz Przedsiębiorczości Społecznej.


3.Społeczna wartość Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej

Powstały podmiot łączyć będzie wykorzystanie potencjału samorządu lokalnego, środowiska osób wykluczonych, a także środowiska lokalnego, świadcząc usługi poprzez i w oparciu o aktywizację środowiska dotkniętego problemem. Aktywizacją zawodową objęte zostaną: osoby niepełnosprawne, bezrobotne, bezdomne, opuszczające zakłady karne oraz poszukujące pracy.


4.Realizacja inwestycji

W dniu 9 września br. rozpoczęły się prace rozbiórkowe dla przedsięwzięcia polegającego na nadbudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku dawnego młyna papierniczego w Sopocie przy ul. Młyńskiej 11, w wyniku którego powstanie Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, w tym 1 mieszkanie chronione (8 miejsc).

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych Gmina Miasta Sopotu udzieliła pełnomocnictwa AQUA-SOPOT Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie do:

1. Przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w zakresie Etapu I robót budowlanych dotyczących realizacji inwestycji pod nazwą „Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej”, określonych w umowie wykonawczej nr 1/SIPS z dnia 21 sierpnia 2013 r. - w tym do wyboru trybu postępowania, przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty oraz reprezentowania Gminy Miasta Sopot w postępowaniach odwoławczych przed Krajową Izbą Odwoławczą i przed Sądem Okręgowym w Gdańsku,

2. Zawarcia w imieniu Gminy Miasta Sopot umowy z wybranym wykonawcą oraz do zawierania z nim aneksów do tej umowy,

3. Reprezentowania Gminy Miasta Sopot we wszystkich sprawach związanych z realizacją inwestycji, w tym do składania wszelkich oświadczeń woli wobec wykonawcy umowy wskazanej w ust. 2 oraz do odbierania od niego oświadczeń woli,

4. Reprezentowania Gminy Miasta Sopot przed organami administracji rządowej i samorządowej oraz przed gestorami mediów we wszystkich sprawach związanych z realizacją inwestycji.

W dniu 14 listopada 2013 roku rozpoczęły się prace budowlane.

Działania społeczne:

15 marzec 2013 – rozpoczęcie staży przez 3 osoby z 5 wskazanych do odbycia stażu. Wykonywanie prostych prac rozbiórkowych i budowlanych na obiektach AQUA-Sopot. Koniec marca rozpoczęcie stażu przez 4 osobę. Stażyści zostali zatrudnieni przez spółkę AQUA-Sopot i uczestniczą w budowie budynku przy ul. Młyńskiej 11.


5. Zewnętrzne środki na SIPS:

- umowa nr BS13-01831 z dnia 30.07.2013 r. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego o udzielenie finansowego wsparcia ze środków Funduszu Dopłat – 280.000 zł (wsparcie uzależnione od kosztów inwestycji. Kwota wynika z zakładanej wartości kosztorysowej).

- Sopot International Rotary Club (Polska, Niemcy, USA) – deklaracja zakupu wyposażenia – 100.000 zł.

   

Model Sopockiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej

W 2013 roku równolegle z pracami koncepcyjnymi dotyczącymi SIPS, sopocki MOPS rozpoczął pilotażowo wdrażać ścieżkę postępowania stopniowo aktywizującą klientów, której celem było podjęcie i utrzymanie stałego zatrudnienia a tym samym uniezależnienie od systemu pomocy społecznej. Rezultaty tego pilotażu potwierdzają zasadność prowadzonych działań i pozwalają zakładać, że powstanie miejsca które systemowo będzie aktywizowało mieszkańców Sopotu, przyczyni się do spadku liczby osób pozostających bez zatrudnienia i środków do życia.

W 2013 roku (od marca do września) w ramach prac społecznie - użytecznych do porządkowania terenu na którym ma powstać SIPS wraz z okolicznymi terenami zielonymi, skierowanych było od czterech do sześciu osób, klientów sopockiego MOPS jednocześnie. Prace społecznie – użyteczne są bardzo ważnym i jednym z pierwszych, skutecznych elementów aktywizacji zawodowej osób wykluczonych z rynku pracy. U osoby długotrwale bezrobotnej wyrabiają nawyk pracy, systematyczności, budują relację pracowniczą oraz pozwalają osobie bezrobotnej na uzyskiwanie stałego, niewielkiego dochodu. 

Równolegle do programu prac społecznie użytecznych prowadzony był w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni oraz firmą Aqua Sopot program staży zawodowych w którym od marca 2013 roku do grudnia 2013 uczestniczyło w sumie 7 osób z czego 4 uzyskały stałe zatrudnienie w firmie Aqua Sopot (blisko 60 procentowa skuteczność), kończąc często bardzo długi okres pozostawania poza rynkiem pracy i zaprzestały korzystania z systemu wsparcia MOPS.

Najlepiej obrazują sytuację i podsumowują efektywność tego typu działań historie osób aktywizowanych zawodowo, według opisanej powyżej ścieżki postępowania. Należy do nich Pan Kazimierz (imię zmienione) który po opuszczeniu zakładu karnego zgłosił się do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej celem uzyskania wsparcia w codziennym życiu. Został skierowany do prac społecznie - użytecznych. Z uwagi na swoją sumienność i zaangażowanie uzyskał po kilku miesiącach możliwość odbycia stażu zawodowego w firmie Aqua Sopot, co w rezultacie zaowocowało podpisaniem umowy o pracę. Nie byłoby to możliwe gdyby nie było stworzonej szerokiej koalicji wsparcia dla zainteresowanego oraz gdyby podejmowane działania kończyły się na poziomie deklaracji ze strony instytucji pomocowych.

Inny z uczestników pilotażowego programu był osoba bezdomną w wieku przedemerytalnym z brakiem szans na znalezienie zatrudnienie na otwartym rynku pracy, uzależnionym od pomocy, szczególnie w formie schronienia. Z uwagi na wcześniejsze doświadczenie zawodowe, wysoki poziom motywacji spowodowany przede wszystkim wiarygodnością programu stwarzającego realne szanse na zmianę swojej trudnej sytuacji socjalno – bytowej, otrzymał po kilku miesiącach udziału w stażu zawodowym stałe zatrudnienie. 

Kryterium doboru uczestników pilotażu był, przede wszystkim, stopień oddalenia od rynku pracy, indywidualna, osobista sytuacja socjalno - bytowa, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc pracownicy socjalni musieli często dokonywać trudnych wyborów, aby skierować osoby najlepiej rokujące na podjęcie stałego zatrudnienia. Tym samym nadal pozostają w systemie pomocowym osoby, które przy szerszej ofercie pilotażu, przestałby korzystać ze wsparcia gminy, odnajdując się rynku pracy.


ROZWIŃ

Ferie zimowe w Sopocie

14.01.2014

Już niespełna tydzień dzieli uczniów pomorskich szkół od zimowej przerwy w nauce. Tym, którzy nie planują w tym roku wyjazdu na narty ani wysyłania pociech na kolonie, a jeszcze nie mają pomysłu na to, co zaproponować dziecku, które zostaje w mieście podczas ferii, podpowiadamy – warto zapoznać się z ofertą sopockich instytucji.


Już niespełna tydzień dzieli uczniów pomorskich szkół od zimowej przerwy w nauce. Tym, którzy nie planują w tym roku wyjazdu na narty ani wysyłania pociech na kolonie, a jeszcze nie mają pomysłu na to, co zaproponować dziecku, które zostaje w mieście podczas ferii, podpowiadamy – warto zapoznać się z ofertą sopockich instytucji. Będzie z czego wybierać! Okres między 20 stycznia a 2 lutego spędzony w Sopocie może być dla dzieci i młodzieży okazją nie tylko do świetnej zabawy, a także do odkrycia własnych możliwości nowych pasji.

Na dobry początek ferii 16 stycznia w godz. 17.00 – 19.00 Biblioteka Główna przy ul. Obrońców Westerplatte zaprasza najmłodszych na Bal Mikołajkowy. Dwie godziny zabaw, malowanie buzi i wizyta prawdziwego Mikołaja! Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy telefoniczne lub osobiste (tel. 58 551 12 86).

A już od 20 stycznia, od początku ferii w Sopocie każdy znajdzie coś dla siebie! Poniżej znajda Państwo szczegółowe propozycje miejskich instytucji, które przygotowały bogatą ofertę dla uczniów w każdym wieku.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SOPOCIE

20 stycznia (poniedziałek)
13.00 – 14.00 Gry i zabawy plastyczne oraz głośne czytanie dla dzieci, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16
17.00 – 18.00 „Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj” – zajęcia logopedyczne dla dzieci Filia 2, Kraszewskiego 26

21 stycznia (wtorek)
13.00 – 14.00 Dzień Babci i Dziadka oraz gry i zabawy plastyczne, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16
16.30 – 17.30 Kino Retro – filmy dla dzieci, Filia 7, Cieszyńskiego 22
17.00 – 18.00 Książka na piątkę – zajęcia literackie, Filia 5, 3 Maja 6

23 stycznia (czwartek)
13.00 – 14.00 „Czwartki na Planszowisku” – duży wybór gier planszowych, turnieje, rozgrywki, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16

24 stycznia (piątek)
12.00 – 14.00 Filmowe piątki – projekcje filmów dla dzieci, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16

27 stycznia (poniedziałek)
13.00 – 14.00 Gry i zabawy plastyczne oraz głośne czytanie dla dzieci, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16
17.00 – 18.00 „Słuchamy bajek i bawimy się” – zajęcia literackie i ruchowe dla dzieci, Filia 2, Kraszewskiego 26
17.30 – 19.00 Spotkanie autorskie z Jakubem Ćwiekiem oraz promocja dwujęzycznej książeczki dla dzieci „Świetlik w ciemności”, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16

28 stycznia (wtorek)
13.00 – 14.00 „Gry i zabawy plastyczne oraz głośne czytanie dla dzieci”, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16
16.30 – 17.30 Kino Retro – filmy dla dzieci, Filia 7, Cieszyńskiego 22
17.00 – 18.00 Książka na piątkę – zajęcia literackie, Filia 5, 3 Maja 6
17.30 – 18.30 Urodziny Feliksa Szczęśliwego – spotkanie edukacyjno-czytelnicze dla dzieci, Filia 8, Mazowiecka 26

30 stycznia (czwartek)
13.00 – 14.00 „Czwartki na Planszowisku” – duży wybór gier planszowych, turnieje, rozgrywki samodzielne lub pod opieką bibliotekarza, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16

31 stycznia (piątek)
12.00 – 14.00 „Filmowe piątki” – projekcje filmów dla dzieci, Biblioteka Główna, ul. Obrońców Westerplatte 16

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W SOPOCIE

20 stycznia (poniedziałek)
8.30 – 9.30 – Rytmika dla dzieci
9.30 – 11.30 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
10.00 – 13.45 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
10.00 – 13.00 – Warsztaty z modelarstwa
10.00 – 13.30 – Szachowe rozgrywki dla dzieci i młodzieży (podział na grupy) 11.15 – 13.30 – Warsztaty wokalne
ZIELONA LEKCJA PRZYRODY – „SOWY“ - Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych sów, sokołów i jastrzębi najmłodsi (i nie tylko) mają szansę dowiedzieć się jaką rolę te ptaki spełniają w przyrodzie i czym się różnią od siebie. Każdy uczestnik naszej lekcji może doświadczyć różnorodności tych ptaków i poznać najdrobniejsze szczegóły dzięki ich obecności na wyciągnięcie ręki. Zajęcia dla dzieci od 5 lat. Zapisy w sekretariacie MDK.

21 stycznia (wtorek)
8.30 – 9.30 – Rytmika dla dzieci
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.00 – 11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci
9.00 – 9.45 – Zajęcia karate – gr.I - dzieci 4 – 5 lat
9.45 – 10.30 – Zajęcia karate – gr.II – dzieci 6 - 7 lat
10.30 – 11.15 – Zajęcia karate – gr.III – dzieci 8 - 10 lat
11.15 – 12.00 – Zajęcia karate – gr.IV – dzieci od 11 lat
12.00 – 13.30 – Zajęcia karate – gr.V – indywidualny tok nauczania
9.30 – 11.30 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
10.00 – 13.45 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
10.00 – 13.30 – Szachowe rozgrywki dla dzieci i młodzieży (podział na grupy)
WARSZTATY MYDLANE – wykonywanie mydełek przez uczestników zajęć wg własnego pomysłu. Zajęcia dla dzieci od 4 lat. Zapisy w sekretariacie MDK.

22 stycznia (środa)
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.30 – 11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci (6- 11lat)
9.30 – 11.00 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
9.00 – 10.00 – „English is fun in winter!” - J. Angielski - Babies
10.00 – 11.00 – „English is fun in winter!” - J. Angielski - Kids
11.00 – 12.45 – „English is fun in winter!”- J. Angielski – Teens
10.00 – 13.00 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
10.00 – 13.30 – Brydżowe rozgrywki dla młodzieży (podział na grupy)

WARSZTATY ZDROWEJ ŻYWNOŚCI – warsztaty dla najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas I – V szkół podstawowych. Wspólne gotowanie posiłków ze zdrowych produktów. Zapisy w sekretariacie MDK.

23 stycznia (czwartek)
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.00 – 9.45 - Zajęcia karate – gr.I - dzieci 4 – 5 lat
9.45 – 10.30 - Zajęcia karate – gr.II – dzieci 6 - 7 lat
10.30 – 11.15 - Zajęcia karate – gr.III – dzieci 8 - 10 lat
11.15 – 12.00 - Zajęcia karate – gr.IV – dzieci od 11 lat
12.00 – 12.45 - Zajęcia karate – gr.V – indywidualny tok nauczania
9.45 – 10.45 – Ferie w Pracowni Malucha i Kreatywnego Dziecka – warsztaty plastyczne
9.30 – 11.00 - Warsztaty plastyczne dla dzieci (6-11 lat)
10.00 – 12.00 – Warsztaty plastyczno-teatralne
10.00 – 13.00 – Warsztaty muzyczne – gitara (podział na grupy)
10.00 – 13.00 – Warsztaty muzyczne – zespół rozrywkowy
10.00 – 13.30 - Szachowe rozgrywki dla dzieci i młodzieży (podział na grupy)
10.00 – 12.15 – Warsztaty logopedyczne – rozwijanie mowy, zdolności manualnych i wyobraźni
WYJŚCIE DO MULTIKINA W SOPOCIE
Zapisy w sekretariacie MDK.

24 stycznia (piątek)
10.00 – 12.15 - Warsztaty z modelarstwa
10.00 – 12.00 - WARSZTATY GARNCARSKIE W GRODZISKU W SOPOCIE
Zajęcia dla dzieci 5-12 lat.
Zapisy w sekretariacie MDK. Zbiórka w MDK o godz.9.30.

25 stycznia (sobota)
9.20 – 12.00 – ZAJĘCIA NA BASENIE – doskonalenie pływania (podział na grupy), wejście tylko dla posiadaczy karnetów (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)
10.00 – 10.40 – ZAJĘCIA NA BASENIE – zabawy w wodzie dla dzieci od l.6, wejście tylko na jeden cykl – 40‘. Odbiór biletów w MDK w pok. nr 16 (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)
11.20 – 12.00 – ZAJĘCIA NA BASENIE - zabawy w wodzie dla dzieci od l.6, wejście tylko na jeden cykl – 40‘. Odbiór biletów w MDK w pok. nr 16 (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)

27 stycznia (poniedziałek)
8.30 – 9.30 – Rytmika dla dzieci
9.30 – 11.30 – Warsztaty plastyczne dla dzieci (6-11 lat)
9.30 – 11.30 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
10.00 – 13.45 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
10.00 – 13.00 – Warsztaty z modelarstwa
10.00 – 12.00 – WARSZTATY DECOUPAGE - dzieci 7 – 10 lat.
Zapisy w sekretariacie MDK.
12.30 – 13.30 – WARSZTATY DECOUPAGE - dzieci 11 – 14 lat.
Zapisy w sekretariacie MDK.

28 stycznia (wtorek)
8.30 – 9.30 – Rytmika dla dzieci
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.00 – 11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci
9.30 – 11.30 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
9.00 – 9.45 – Zajęcia karate – gr.I - dzieci 4 – 5 lat
9.45 – 10.30 – Zajęcia karate – gr.II – dzieci 6 – 7 lat
10.30 – 11.15 – Zajęcia karate – gr.III – dzieci 8 – 10 lat
11.15 – 12.00 – Zajęcia karate – gr.IV – dzieci od 11 lat
12.00 – 13.30 – Zajęcia karate – gr.V – indywidualny tok nauczania
10.00 – 13.45 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
WYJAZD DO PLACU ZABAW LOOPY’S WORLD W GDAŃSKU dla dzieci 7-13 l:
8.40 – zbiórka w MDK; 10.00 – 11.30 – pobyt na placu zabaw, powrót ok.13.00.
Zapisy w sekretariacie MDK. Każdy uczestnik ma bilety na przejazd w obie strony na autobus nr 122.

29 stycznia (środa)
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.00 – 10.00 – „English is fun in winter!” – J. Angielski - Babies
10.00 – 11.00 – „English is fun in winter!” – J. Angielski - Kids
11.00 – 12.45 - „English is fun in winter!” – J. Angielski - Teens
9.00 – 11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci (6-11lat)
9.30 – 11.00 – Warsztaty rysunku i malarstwa dla młodzieży
10.00 – 13.00 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
12.00 – 14.00 – Warsztaty teatralne (dla dzieci od 8 lat)
10.00 – 11.00 – WARSZTATY ORIGAMI – dzieci 5-7 lat.
Zapisy w sekretariacie MDK.
11.00 – 12.00 - WARSZTATY ORIGAMI – dzieci 8 – 13 lat.
Zapisy w sekretariacie MDK.

30 stycznia (czwartek)
8.45 – 12.00 – Warsztaty instrumentalne (flet, pianino); podział na grupy
9.30 – 11.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci
10.00 – 12.00 – Warsztaty plastyczno-teatralne
10.00 – 13.00 – Warsztaty muzyczne – gra na gitarze (podział na grupy)
10.00 – 12.15 – Warsztaty logopedyczne – rozwijanie mowy, zdolności manualnych i wyobraźni
9.00 – 9.45 – Zajęcia karate – gr.I - dzieci 4 – 5 lat
9.45 – 10.30 – Zajęcia karate – gr.II – dzieci 6 – 7 lat
10.30 – 11.15 - Zajęcia karate – gr.III – dzieci 8 – 10 lat
11.15 – 12.00 - Zajęcia karate – gr.IV – dzieci od 11 lat
12.00 – 12.45 - Zajęcia karate – gr.V – indywidualny tok nauczania
WYJAZD DO TEATRU MINIATURA NA PRZEDSTAWIENIE „BRZYDKIE KACZĄTKO” dla dzieci 5-12 lat. 8.30 – zbiórka w MDK; 10.00-11.00 – przedstawienie; ok.12.30 powrót. Zapisy w sekretariacie MDK.

31 stycznia (piątek)
10.00 – 12.15 - Warsztaty z modelarstwa
11.15 – 13.30 – Warsztaty wokalne
WYJŚCIE DO MULTIKINA W SOPOCIE. Zapisy w sekretariacie MDK.

1 lutego (sobota)
9.20 – 12.00 – ZAJĘCIA NA BASENIE – doskonalenie pływania (podział na grupy), wejście tylko dla posiadaczy karnetów (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)
10.00 – 10.40 – ZAJĘCIA NA BASENIE - zabawy w wodzie dla dzieci od l.6, wejście tylko na jeden cykl – 40‘. Odbiór biletów w MDK w pok. nr 16. (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)
11.20 – 12.00 - ZAJĘCIA NA BASENIE - zabawy w wodzie dla dzieci od l.6, wejście tylko na jeden cykl – 40‘. Odbiór biletów w MDK w pok. nr 16. (ul. Haffnera 57, Sopot, tel. (58) 551 – 68 – 42, p. Ireneusz Leszczyński)

Istnieje możliwość zmian w programie z przyczyn niezależnych od organizatora.MDK prosi o bieżące zapoznawanie się z planem.

PAŃSTWOWA GALERIA SZTUKI

Serdecznie zapraszamy do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie najmłodszych i nieco starszych na wspólne spędzenie Ferii Zimowych! Przez dwa tygodnie ferii od poniedziałku do piątku o godzinie 10.00 dzieci będą miały okazję przenieść się w świat sztuki: malarstwa, rzeźby, architektury, teatru i tworząc własne dzieła wcielić się w role artystów.

Poniedziałek 20.01 – Szkoły podstawowe
„Arcimboldo czyli obrazy z warzyw i owoców”
Na zajęciach dzieci dowiedzą się co kryje się pod nazwą „malarstwo animalistyczne” i jaka jest historia powstania tego gatunku malarskiego. Będzie również okazja do stworzenia z warzyw i owoców oraz różnych materiałów plastycznych fantastycznych stworów i potworów.

Wtorek 21.01 – Przedszkola i zerówki
„Sekrety pomników”
Co to jest rzeźba i kto ją tworzy? Czemu ona służy i gdzie ją można zobaczyć? Tego wszystkiego dowiedzą się dzieci podczas zajęć dotyczących rzeźbiarstwa a podczas części warsztatowej stworzą „polichromie” gotowych odlewów figurek gipsowych.

Środa 22.01 – Przedszkola i zerówki
„Fantastyczne budowle czyli ćwiczenia z wznoszenia”
Czym zajmuje się projektant, architekt i budowniczy? Czy budynki zawsze wznoszone są z tych samych materiałów? Jak kiedyś mieszkali ludzie a jak mieszkają dzisiaj? Czy budynki mogą mieć kształty robotów lub czy mogą wyglądać jak podziemne norki? Tego wszystkiego najmłodsi dowiedzą się podczas zajęć. Podczas części warsztatowej uczestnicy zajęć wykonają własne budynki o wymarzonych kształtach.

Czwartek 23.01 – Szkoły podstawowe
„Tajemnice teatru”
Kim jest reżyser i czym się zajmuje? Jak powstają scenografie teatralne oraz kto je tworzy? Kiedy pokazywane były pierwsze sztuki teatralne i czy każdy mógł być aktorem? Podczas zajęć dzieci dowiedzą się wielu ważnych rzeczy o teatrze zaś podczas warsztatów wykonają figury i rekwizyty, które zostaną wykorzystane w teatrze cieni.

Piątek 24.01 – Przedszkola i zerówki
„Kolorowe kubeczki, wzorzyste spodeczki, czyli design dla najmłodszych”
Na zajęciach najmłodsi poznają pojęcie „design” oraz spróbują rozpoznać funkcje tajemniczo wyglądających przedmiotów. Podczas warsztatów dzieci stworzą swoje własne designerskie dekoracje ceramicznych kubków i talerzy posługując się specjalnymi farbami.

Poniedziałek 27.01 – Szkoły Podstawowe
„Fantastyczne budowle czyli ćwiczenia z wznoszenia”
Czym zajmuje się projektant, architekt i budowniczy? Czy budynki zawsze wznoszone są z tych samych materiałów? Jak kiedyś mieszkali ludzie a jak mieszkają dzisiaj? Czy budynki mogą mieć kształty robotów lub czy mogą wyglądać jak podziemne norki? Tego wszystkiego uczestnicy dowiedzą się podczas zajęć. Podczas części warsztatowej zajęć wykonają własne budynki o wymarzonych kształtach.

Wtorek 28.01 – Przedszkola i zerówki
„Arcimboldo czyli obrazy z warzyw i owoców”

Środa 29.01.– Szkoły Podstawowe
„Sekrety pomników”

Czwartek 30.01 – Przedszkola i zerówki
„Tajemnice teatru”

Piątek 31.01 – Szkoły Podstawowe
„Kolorowe kubeczki, wzorzyste spodeczki, czyli design dla najmłodszych”

MUZEUM SOPOTU

Zajęcia odbywają się w terminach 21.01 – 24.01 oraz 28.01 – 31.01.2014 r.
Warsztaty plastyczne Kolorowy Sopot, godz. 10.00 – 12.00
Spotkania poświęcone historii kurortu „W pewnym domu w Sopocie i Sopot – historie kąpielowe”, godz. 12.00 – 14.00.
Projekcje filmów dokumentalnych „Polonia sopocka”, „Sopocianie”, „Sopocianie. Czas nadziei”, godz. 10 – 15 (w różnych salach)
Na zajęcia obowiązują zapisy.

MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W SOPOCIE

21.01.2014 (wtorek)
godz. 10.00 Turniej koszykówki – rocznik 2001 i młodsi oraz 1998 – 2000. Zapisy w dniu zawodów w godz. 9.00 – 10.00 (zespoły 3-osobowe), sala II LO w Sopocie przy Al. Niepodległości 751. UWAGA – kibice proszę zabrać buty na zmianę.

22.01.2014 (środa)
godz. 10.00 Turniej piłki nożnej halowej – rocznik 2001 i młodsi (zespoły 5-osobowe). Zapisy w dniu zawodów w godz.9.00 – 10.00, sala SSP 9 w Sopocie przy ul. Kolberga 15.

23.01.2014 (czwartek)
godz. 10.00 Turniej koszykówki – rocznik 1994 - 1997 (zespoły 3 osobowe). Zapisy w dniu zawodów w godz. 9.00 – 10.00, sala II LO w Sopocie przy Al. Niepodległości 751.

24.01.2014 (piątek)
godz.10.00 Zawody pływackie dziewcząt i chłopców. Rocznik 2004 i młodsi 25 metrów stylem dowolnym. Rocznik 2001 – 2003 i 1998 – 2000 – 50 metrów stylem dowolnym. Zapisy w dniu zawodów na basenie MOSiR przy ul. Haffnera w godz. 9.00 – 10.00.

27.01.2014 (poniedziałek)
godz.10.00 Turniej tenisa stołowego dziewcząt i chłopców Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Zapisy w dniu zawodów w godz. 9.00 – 10.00, sala SSP 8 w Sopocie przy ul. 3 Maja 41.

28.01.2014 (wtorek)
godz. 10.00 Turniej piłki nożnej halowej – rocznik 1998 – 2000 (zespoły 4-osobowe). Zapisy w dniu zawodów w godz. 9.00 – 10.00, sala SSP 9 w Sopocie, ul. Kolberga 15.

29.01.2014 (środa)
godz.11.00 Zawody saneczkowe dziewcząt i chłopców. Zapisy i podział na kategorie wiekowe w dniu zawodów w godz. 10.00 – 11.00/ Zawody uzależnione od warunków śniegowych na stoku Łysej Góry.

30.01.2014 (czwartek)
godz.12.00 – 14.00 Nauka i doskonalenie jazdy na łyżwach dla najmłodszych, lodowisko na Molo w Sopocie.

01.02.2014 (sobota)
godz.11.00 Zawody narciarskie na stoku Łysej Góry w Sopocie. Zapisy w Barze Sabat w godz.9.30 – 11.00. Zawody uzależnione od warunków śniegowych na stoku Łysej Góry.
KRYTA PŁYWALNIA – ceny biletów na krytą pływalnię MOSiR w czasie ferii dla dzieci i młodzieży wynosić będzie 5,00 za cykl.

TEATR WYBRZEŻE

W okresie ferii serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty teatralne, zwiedzanie teatru oraz warsztaty dziennikarskie, które odbędą się w dniach 20-30 stycznia.
Zapisy oraz szczegółowe informacje: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl, tel. kom. 519 155 950, tel. stacjonarny 58 301 70 27.

WARSZTATY TEATRALNE
Co to znaczy teatr? Jak korzystać z wyobraźni? Ile w improwizowaniu prawdy, a ile zmyślenia Warsztaty teatralne są propozycją dla dzieci i młodzieży, która pragnie zapoznać się z teatrem poprzez działanie. Przy użyciu formy dramy, improwizacji i ćwiczeń ruchowych uczestnicy mają okazję poznać podstawy pracy aktora czy reżysera. Tym samym pragniemy zainteresować dzieci i młodzież procesem tworzenia w teatrze, a także wykorzystać formę teatralną do badania tematów, które dotyczą wszystkich grup wiekowych.

ZWIEDZANIE TEATRU
Jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze? Po co w teatrze kulisy? Czy widz jest tak samo potrzebny jak aktor? Zapraszamy przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolną, wycieczki turystyczne i zorganizowane grupy dorosłych (powyżej 10 osób) do obejrzenia kulis Teatru Wybrzeże. Trasa zwiedzania uwzględnia m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne w Gdańsku lub na Scenie Kameralnej w Sopocie.

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
Zajęcia dedykowane są wszystkim miłośnikom teatru zainteresowanym rozmową i pisaniem o teatrze, a także tym, którzy chcą odkryć teatr na nowo i wzbogacić swoje umiejętności badawcze. Celem warsztatów jest poszerzenie zdolności analitycznych uczestników poprzez rozwijanie sposobu patrzenia na teatr i precyzyjne formułowanie własnych wniosków. Uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć badają poszczególne elementy spektaklu (np. scenografia, dramaturgia, gra aktorska), a przede wszystkim zdobędą praktyczną umiejętność pisania o teatrze i zjawiskach kultury. W trakcie zajęć uczestnicy będą tworzyć teksty w różnej formie np. tekst reklamowy, recenzja, fragment analizy. Zajęcia połączone są ze spektaklem CZAROWNICE Z SALEM, którego materiał stanie się podstawą do pracy warsztatowej. Osoby, które już widziały spektakl nie są zobligowane do ponownego oglądania przedstawienia.

ZAPRASZAMY!ROZWIŃ

PREZENTACJA MEDALI NA HALOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA SOPOT 2014 Z GOŚCIEM SPECJALNYM - WŁADYSŁAWEM KOZAKIEWICZEM ORAZ OTWARCIE WYSTAWY „SPORT OD STAROŻYTNOŚCI DO WSPÓŁCZESNOŚCI”

10.01.2014

Do IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014, które odbędą się w dniach 7-9 marca 2014 roku w ERGO-ARENIE w Sopocie pozostały dwa miesiące


Do IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014, które odbędą się w dniach 7-9 marca 2014 roku w ERGO-ARENIE w Sopocie pozostały dwa miesiące. Z te okazji Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział „Grodzisko” w Sopocie przygotowało wystawę pod nazwą „Sport od starożytności do współczesności”.

Wystawa obejmować będzie plansze, banery i zabytki związane ze sportem w starożytności, m.in. kopię antycznej rzeźby „ Dyskobola” oraz dzieła współczesne, w tym medale i banknoty reprezentujące różne dyscypliny sportowe. Otwarcie tej wystawy jest znakomitym momentem by pierwszy raz, oficjalnie zaprezentować medale, sportowcy, którzy staną na podium Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Zostały one zaprojektowane przez doświadczoną medalierkę, sopociankę Dobrochnę Surajewską tak, żeby budziły zachwyt. Realizacja całego projektu trwała ponad 12 tygodni. W tym czasie spośród wielu pomysłów został wybrany i zatwierdzony najbardziej oryginalny. Kształt medali nawiązuje do symbolu zwycięstwa, również sportowego – dobrze znanego na całym świecie znaku Victoria.Awers medalu zawiera nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznej IAAF oraz organizatora zawodów, miasta Sopotu. Na rewersie umieszczono panoramę Sopotu, wzdłuż której biegnie sportowa bieżnia oraz imię i nazwisko zawodnika wraz z angielską nazwą dyscypliny, w której zwyciężył.

Gościem specjalnym tego wyjątkowego wydarzenia, będzie nie kto inny – Nasz złoty medalista w skoku o tyczce, wielokrotny rekordzista Świata i medalista najważniejszych imprez na Świecie - WŁADYSŁAW KOZAKIEWICZ, Ambasador Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Opowie o swojej karierze sportowej, którą dokładnie opisał w autobiografii - „Nie mówcie mi jak mam żyć”.

Serdecznie zapraszamy
Środa, 15 stycznia 2014 r. o godz. 12.30
Pawilon Muzealno-Edukacyjny, Oddział MAG „ Grodzisko” w Sopocie, ul. Haffnera 63.

ROZWIŃ

                   
         
                   

Biuletyn jest ujednoliconym systemem stron, stworzonym w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Zawiera treści dotyczące Urzędu Miasta, Samorządu, organizacji pozarządowych, prawa lokalnego - w tym uchwał i zarządzeń, budżetu i majątku miasta, zamówień publicznych, ofert pracy i innych.

Konkursy dla uczniów

Sopot rozpoczyna realizację projektu „Ochrona, rewaloryzacja i zabezpieczanie obszarów cennych przyrodniczo w Uzdrowiskach Woj. Pomorskiego poprzez budowę infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny oraz zagospodarowanie i zwiększenie bioróżnorodności na terenach cennych przyrodniczo w Ustce i Sopocie”.

Ważnym elementem projektu są także działania edukacyjne i kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Dlatego zapraszamy do udziału w dwóch konkursach – fotograficznym i literackim. Oba konkursy skierowane są do uczniów sopockich szkół.

 

WIĘCEJ

Karta sopocka

Karta Sopocka – czyli karta, którą każdy mieszkaniec kurortu może wyrobić w Urzędzie Miasta – upoważnia do skorzystania ze zniżek w blisko stu obiektach. Rabaty dotyczą głównie lokali gastronomicznych, hoteli, obiektów kulturalnych i sportowych oraz licznych usług, w tym usług medycznych, w wybranych sopockich placówkach.

 

ZAMÓW KARTĘ SOPOCKĄ

WIĘCEJ

Przetargi na sprzedaż lokali

Newsletter

Dodaj się do newsletter


Email: DODAJ

Organizacje pozarządowe

 

Działania Sopotu w celu poprawy jakości życia seniorów są kompleksowe i zróżnicowane. Każdy z wydziałów przygotowując ofertę dla osób starszych, przygotowuje ją w oparciu o pochodzącą z badań wiedzę na temat zróżnicowanych oczekiwań i potrzeb seniorów. Osoby w wieku emerytalnym stanowią ok. 25% wszystkich mieszkańców Sopotu.

WIĘCEJ

kalendarz.jpg

GODZINY PRACY

  

poniedziałek  10.00 - 18.00
   
wtorek, środa, czwartek  8.00 - 16.00
   
piątek  7.30 - 15.30
   
Kancelaria Ogólna  7.30 - 15.30
   

Miejski rzecznik konsumentów 

wtorek oraz piątek 10.30 – 15.30
   
Uzgadnianie dokumentacji projektowej  poniedziałek 10.00-18.00 oraz wtorek 08.00 – 16.00
   
Archiwum  poniedziałek 10.00 – 16.00, wtorek-piątek 08.00 – 14.00
WIĘCEJ

Strefa_turysty.jpg

© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO