Za siedmioma wzgórzami - pobierz plik

Za siedmioma wzgórzami.gpx - pobierz plik z rozszerzeniem .gpx

Za siedmioma wzgórzami.zip - pobierz spakowany plik z rozszerzeniem .zip

Za siedmioma wzgórzami - informacje

 

Długość: 6 900 m

Różnica wysokości: 93 m

Poziom trudności: Trudny

 

Średni czas przejazdu: 50 min min

Nawierzchnia: Szutrowa

Inne: Duże przewyższenia terenu

Powrót do przeglądu tras.

Za siedmioma wzgórzami - opis trasy

Wymagająca trasa prowadząca wzgórzami skraju wysoczyzny morenowej. Rowerzysta ma możliwość „wdrapania się” na 7 wzniesień, z czego najwyższe ma wysokość 120 m n.p.m. 4 z nich są oznakowanymi punktami widokowymi umożliwiającymi podziwianie panoramy Sopotu z różnych perspektyw i własną ocenę, która z nich jest naszym zdaniem najpiękniejsza.

 

Trasa startuje z pętli autobusowej przy SKM Sopot Kamienny Potok po szlaku zielonym. Szlakiem tym poruszamy się aż do skrzyżowania ze szlakiem brązowym spacerowym, którym następnie poruszamy się aż do zejścia jego po schodach(mijamy po drodze Jeziorko Nowowiejskie tzw. Morskie Oko oraz Cmentarz Żołnierzy Radzieckich). Dalej jedziemy szlakiem czarnym do Łysej Góry, najwyższego szczytu Sopotu 110 m.n.p.m., wracamy na szlak brązowy, którym poruszamy się przez Małą Gwiazdę, Glinne Wzgórze aż do ul. Reja.

 

Trasa jest gratką dla fanów sportu. Wiedzie dawnym torem saneczkowym, mija dawną poniemiecką skocznię narciarską o punkcie K - 30 m, zahacza o szczyt Łysej Góry, a w końcowym etapie mija pozostałości dawnej skoczni narciarskiej budowanej w latach 60-tych w okolicy stadionu lekkoatletycznego.

 

Skocznia ta miała planowo mieć 90 metrów długości, jednak nigdy nie została ukończona (wyprofilowano jedynie stok). Jedną z przyczyn miała być ponoć seria ciepłych zim, które podważyły zasadność budowy skoczni. Dziś jej stok porośnięty jest drzewami, które zostały zasadzone przez leśniczych w celu zapobiegnięcia rozmywania stoku.

 

Dojazd:

Trasę najlepiej zacząć przy SKM Kamienny Potok. Dojazd możliwy jednośladem, lub koleją SKM.

 
© 2014 URZĄD MIASTA SOPOTU   |
PROJEKT I WYKONANIE: PHENO