BUDOWA WIELOFUNKCYJNEJ HALI SPORTOWO – WIDOWISKOWEJ NA GRANICY MIAST GDAŃSKA I SOPOTU – ETAP I

ea6

Budowa Wielofunkcyjnej Hali Sportowo - Widowiskowej na granicy miast Gdańska i Sopotu – etap I

Koszt projektu: 346 mln PLN
Dofinansowanie: 40 mln PLN
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego
Dofinansowanie: 61 mln PLN
Źródło finansowania: Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej
Okres realizacji:  2005 – 2010

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

ea5

Choć hala na granicy Gdańska i Sopotu funkcjonuje od niespełna 3 lat to już na trwałe wpisała się  w sportowy, muzyczny i eventowy krajobraz w Polsce. ERGO ARENA znana i rozpoznawalna jest także poza granicami kraju, a to za sprawą  imprez organizowanych w najnowocześniejszej i jednej z największych w Polsce hal sportowo-widowiskowych. Od sierpnia 2010 roku  w ERGO ARENIE odbyło się 290 imprez, które obejrzało ok. 930 tysięcy widzów!  Największe muzyczne gwiazdy, które dzięki ERGO ARENIE mogły wystąpić w Trójmieście to: Lady Gaga, Michael Buble, Sting, Ozzy Osbourne, Jose Carreras, a także Rammstein i Roxette. To dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom zastosowanym przy budowie, hala  jako jedyna w kraju może gościć artystów występujących w Cirque du Soleil.  ERGO ARENA stała się domem dla  biało-czerwonych reprezentantów w koszykówce, piłce ręcznej i koszykówce. W położonym w bezpośredniej bliskości Zatoki Gdańskiej obiekcie historyczny sukces w Lidze Światowej odnieśli polscy siatkarze, a dwa mecze piłkarzy ręcznych obejrzało w sumie ponad 20 tysięcy widzów, co jest rekordem w tej dyscyplinie w naszym kraju.

ea2

To nie jedyne sportowe rekordy - koszykarskie derby Trójmiasta: Trefl Sopot- Asseco Prokom Gdynia obejrzało ponad 10 tysięcy widzów i jest to najwyższa frekwencja w halowych rozgrywkach ligowych nad Wisłą. Na co dzień w hali przy Placu Dwóch Miast trenują i swoje mecze rozgrywają dwukrotne Mistrzynie Polski siatkarki ATOMU Trefla Sopot, zdobywcy Pucharu i Superpucharu Polski koszykarze Trefla Sopot, oraz siatkarze LOTOSU Trefla Gdańsk. Hala wypełnia się także podczas innych imprez sportowych jak: Gale KSW, WWE, pokazy Monster  Trucków, Mistrzostwa Świata we freestyle motocrossie.

ea4
ea8 - min
ea9
ea3

Jednym słowem dziś w ERGO ARENIE odbywają się imprezy, które do niedawna zarezerwowane były  dla mieszkańców Warszawy, Katowic czy Łodzi.  Hala tętni życiem przez cały rok, najważniejsze jednak,  że  jej utrzymanie nie obciąża kieszeni podatników  – mieszkańców Gdańska i Sopotu.  Spółka zarządzająca ERGO ARENĄ generuje przychody, które pokrywają koszty eksploatacji hali, zatrudnienia pracowników oraz drobnych  inwestycji,  a miasta nie muszą dopłacać do jej funkcjonowania, mimo, że w  pierwszych lata działalności właściciele zakładali dokapitalizowanie spółki. Z pobytu  gości ERGO ARENY korzystają: drobni przedsiębiorcy, galerie handlowe, gdańskie i sopockie  hotele, restauracje, bary, czy  kierowcy taksówek.

ea1

Codziennie w hali zatrudnienie znajduje ok. 100 osób w firmach, które ulokowały tutaj swoje siedziby, w samej spółce,  oraz w klubach sportowych, klinice rehabilitacyjnej i agencji eventowej. Podczas imprezy w hali pracuje ok. 250 osób: w służbach porządkowych, informacyjnych, sprzątających oraz jako obsługa gastronomii.

ea7

Ciężka praca całego zespołu zatrudnionego w miejskiej spółce, która zarządza ERGO ARENĄ dostrzeżona została przez krajowe autorytety. Hala nagrodzona została m.in. nagrodą DEMESA 2012 na Najlepszy Sportowy Obiekt Roku - Nagrody Biznesu Sportowego wyróżniają tych, którzy przyczyniają się do rozwoju relacji między sportem i biznesem w największym stopniu. Z kolei Polski Klub Infrastruktury Sportowej przyznał tytuł Sportowy Obiekt Roku za wyróżniającą się architekturę, konstrukcję oraz zastosowane rozwiązania materiałowe, technologiczne i funkcjonalne.

ZPORR - stopka