HERB, HEJNAŁ ORAZ LOGO MIASTA SOPOTU
Herb i hejnał
Opis herbu (według opracowania heraldycznego)
W późnogotyckiej tarczy, na niebieskim tle biała mewa z czarnymi nogami, przysiadajaca na białym (srebrnym) dorszu leżącym na kopczyku żółtego piasku. Nad tarczą herbową corona muralis w kształcie czerwonego (ceglastego) muru z trzema takimiż wieżami o białych blankach, białej bramie z czarną framugą.
Kolorystyka herbu - mur: PANTONE 172U, tło: PANTONE 292 U, piasek: PANTONE 115 U
Projekt graficznmy (według opracowania heraldyczmego) - A. Markowicz
Opracowanie komputerowe - A. Reichel STUDIO REICHEL
Hejnał
Hejnał, Sopotu skomponowany został przez Tadeusza Kassaka i jest odgrywany podczas oficjalnych uroczystości miejskich.
muzyka Tadeusz Kassak, wykonanie Polska Filharmonia Kameralna - Sopot, pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego

Flaga Miasta Sopotu
Opis (według opracowania heraldycznego)
Prostokąt o proporcjach szerokości do długości 2/3. Pole flagi podzielone na dwa barwne równej wielkości pasy. Pas górny koloru niebieskiego, pas dolny koloru żółtego. Pośrodku flagi umieszczony jest wizerunek mewy trzymajacej w szponach rybę.
Flaga może być uzupełniona o herb miasta lub jego elementy.
Kolorystyka herbu - tło: PANTONE 292 U, piasek: PANTONE 115 U
Projekt graficznmy (według opracowania heraldyczmego) - A. Markowicz
Opracowanie komputerowe - A. Reichel STUDIO REICHEL

Jan Jerzy Haffner
Jan Jerzy Haffner, lekarz wojsk napoleońskich, doceniając piękno i walory lecznicze nadmorskiego zakątka, postanowił osiedlić się w Sopocie i stworzyć tu kąpielisko, które za sprawą następnych pokoleń przerodziło się w znany na świecie kurort. Dzisiejsza forma funkcjonowania uzdrowiska stanowi naturalną kontynuację idei sprzed wieków. Oficjalnie status uzdrowiska przyznany został miastu decyzją Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej 19 lutego 1999 roku.
Logo Sopotu
Nazwa miasta w logo nadaje wyraz marce. Sopot jest wartością samą w sobie. Nieprzerwanie od 100 lat kuracjusze i turyści przyjeżdżają do nadmorskiego kurortu po zdrowie i wypoczynek.
Połączenie elementów – charakterystycznego logotypu i uzupełnienia – podkreśla różnorodność Sopotu, dzięki której i mieszkańcy, i goście poprawiają swój stan ducha i ciała.
Napięty żagiel pobudza do działania. Odnosi się do pozytywnej energii, kojarzony z ruchem, sportem, spotkaniami i pozwalającej żyć pełnią życia.
Artystyczny podpis podkreśla unikatowy charakter, osobliwości i walory miasta. Uwypukla rzeczy, miejsca, sytuacje, zdarzenia, które są wyjątkowe i niespotykane.
Autorem loga jest firma TOTEM
![]() |
Aby wykorzystać logo sopotu, należy uzyskać zgodę Biura Promocji Miasta Sopotu, kontakt: promocja@sopot.pl