Wydarzenia kulturalne
Artloop Festival
Międzynarodowy interdyscyplinarny festiwal sztuk wizualnych, designu i muzyki jest artystycznym laboratorium, opartym na starannie wyselekcjonowanych programach kuratorskich. Łączy młodą sztukę ze sztuką uznaną, otwierając przestrzeń miasta na sztukę i sztukę na miasto. Zróżnicowany program odbywającego się co roku we wrześniu festiwalu opiera się na zasadzie interakcji z widzem.
Festival Poezji
Odbywający się co dwa lata festiwal, który poszerza obszar twórczego dialogu z odbiorcami współczesnej literatury i zaprasza do współuczestnictwa różne środowiska oraz grupy wiekowe. Oprócz tradycyjnych form prezentacji poezji często wykorzystywane są także formy multimedialne, takie jak film czy video-clip. Podczas trwania festiwalu rozstrzygany jest m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. R. M. Rilkego – jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce. Ponadto Festiwalowi Poezji w Sopocie towarzyszą również Ogólnopolski Konkurs Video Poezja, konkurs "Wiersz +" i Turniej Jednego Wiersza o statuetkę Młodego Byrona.
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry
Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się w Sopocie od 2001 r. i co roku na kilka dni przyciąga nad morze wielu znakomitych twórców i aktorów znanych ze szklanego ekranu i fal eteru.
Osią festiwalu jest konkurs teatru radia i telewizji. W Sopocie pokazywanych jest kilkadziesiąt spektakli i słuchowisk wybranych z rocznej produkcji.
Program "Dwóch Teatrów" wypełniony jest także szeregiem imprez dodatkowych. Po każdym spektaklu widzowie mają szansę spotkać się z twórcami teatru, uczestniczyć w "Spotkaniach z Gwiazdami". Festiwalowi towarzyszą spektakle odgrywane na żywo, koncerty, panele dyskusyjne prowadzone przez znawców teatru oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Międzynarodowy Festival Chóralny Mundus Cantat Sopot
Festiwal chóralny o charakterze konkursu, który odbywa się w maju każdego roku w Sopocie, powstał w 2005 roku. Corocznie gromadzi artystów z całego świata prezentujących zróżnicowane style muzyczne, a jego celem jest podjęcie dialogu z krajami Europy i świata. W festiwalu biorą udział tylko chóry amatorskie: chóry żeńskie, męskie, mieszane duże, kameralne, zespoły wokalne dorosłych do 24 osób, chóry młodzieżowe żeńskie, męskie i mieszane do 24 lat oraz chóry dziecięce. Zespoły rywalizują w trzech kategoriach: muzyka sakralna a cappella, muzyka ludowa oraz spiritual, gospel, jazz.
Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot
Poprzez starannie przygotowany program, w którym znajdują się spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także projekty powstałe na styku literatury i innych dziedzin sztuki, festiwal promuje literaturę i czytelnictwo. Każda kolejna edycja odbywającego się co roku w sierpniu wydarzenia ma swój temat wiodący. Wśród dotychczasowych edycji największym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z książką historyczną, warsztaty reportażu prowadzone przez najlepszych polskich autorów, spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Nike oraz autorami najciekawszych tegorocznych premier zaproszonymi przez wybrane wydawnictwa. Festiwalowe wydarzenia odbywają w najważniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów i mieszkańców miejscach, m.in.: Państwowej Galerii Sztuki, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Sopotu, Dworku Sierakowskich, Placu Przyjaciół Sopotu, Klubie Sfinks 700, na molo.
Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru Between
To międzynarodowy festiwal poświęcony związkom teatru i literatury. Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym o charakterze popularnonaukowym, w którego organizację zaangażowanych jest wiele podmiotów z dziedziny sztuki, kultury i nauki na poziomie lokalnym, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Organizowany co roku w maju, co roku zaskakuje uczestników nowymi tematami, które stanowią punkt wyjścia zarówno do rozważań teoretycznych, jak i towarzyszących im realizacji artystycznych.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic
Festiwal ma na celu promocję i przedstawienie dzieł muzyki klasycznej, których wykonawcami są wybitni soliści. W programie znajdują się koncerty symfoniczne i kameralne, panel dyskusyjny oraz odbywający się co dwa lata Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, który ma na celu pobudzenie i inspirowanie środowiska kompozytorskiego w zakresie twórczości muzyki klasycznej oraz popularyzację dzieł młodych twórców. Letni festiwal muzyki poważnej to propozycja Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dla melomanów i odbiorców kultury muzycznej nie tylko z Polski, ale i spoza kraju.
Open Source Art. Festival
Festiwal multimedialny skierowany do młodych mieszkańców całego kraju. Jest to prezentacja najciekawszych niszowych projektów muzycznych i wideo wykorzystujących w procesie twórczym wolne oprogramowanie czyli narzędzia open source'owe. Festival odbywa się w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Sopocka Majówka
Tradycyjnie pierwsze dni maja w Sopocie rozpoczynają wyczekiwany sezon letni. Miasto, przyroda i sopoccy artyści budzą się z zimowego letargu. Z wiosenną werwą i entuzjazmem kulturalnie witają rozpoczynający się sezon. Fantazja, wielobarwność, nieskrępowana wyobraźnia, odważne akcenty, wielcy twórcy i wykonawcy sprawiają, że majówka pozostaje na długo w pamięci.
Sopot Film Festival
Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program festiwalu składają się liczne pokazy filmowe, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego. W programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam, San Sebastian, Locarno, Sundance czy Toronto. Festiwalowi towarzyszy międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata oraz międzynarodowy konkurs shortów. Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu.
Sopot Jazz Festival
Jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce, którego początki sięgają 1956 roku. Myślą przewodnią festiwalu jest wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Dyrektorem artystycznym od 2011 r. jest Adam Pierończyk.
Sopot Non-Fiction
To rezydencja artystyczna i przegląd teatru dokumentalnego połączony z warsztatami teatralnymi, którego celem jest szukanie nowych metod pracy z materiałem dokumentalnym na scenie i propagowanie teatru non-fiction w Polsce. Zespoły, składające się z reżysera, dramaturga i czwórki aktorów przez tydzień pracują nad własnymi projektami przedstawień, sztuk, scen, instalacji, a następnie prezentują efekty pracy podczas otwartego Maratonu Non-Fiction. Warsztatom towarzyszą pokazy spektakli, czytania sztuk, wykłady i spotkania z twórcami. Spektakle, wykłady i prezentacje odbywają się na Scenie Letniej w Dworku Sierakowskich oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.